Sprzęt foto

Kiedyś, jako posiadacz kompaktu zwracałam największą uwagę na ilość Mpx i zoom, im więcej tym lepiej. Co prawda zawsze do zdjęć wkładałam sporo serca i nie powiem, bo wychodziły przyzwoite, szczególnie fotografia przyrody. Wtedy pojęcia takie jak wartość przysłony, czas naświetlenia, filtr, ogniskowa były mi obce. Mniej więcej wiedziałam o co chodzi z ISO, ale jakoś nie przywiązywałam do tego większej wagi. Aparat jest? Jest. Zoom jest? Jest. Zdjęcia są? Są i to było najważniejsze.
Rodzice kupili sobie lustrzanki i się nimi cieszyli. Ale po co wam takie wielkie i ciężkie aparaty? Mój mały kompakcik mieści się w kieszeni i robi świetne zdjęcia. I trochę w tym racji było :)

Z czasem zauważyłam potęgę lustrzanek i ich wyższość. Wymienna optyka, głębia ostrości, kolory... Teraz są te hybrydy, ale jakoś nie bardzo jestem w stanie się do nich przekonać :)

I tak zdecydowałam się na pierwsze swoje lustro, nie obyło się bez wsparcia finansowego.
Szczere podziękowania dla taty! :)

Canon 600D
Nie jest to profesjonalna lustrzanka, ale nie potrzebuję sprzętu, który używają fotografowie z zawodu. Wystarczy mi dobre lustro dla amatora zafascynowanego fotografią :) Posiada wszystkie potrzebne mi funkcje. Najważniejsze są dla mnie ustawienia manualne, programy i automatyka mnie nie interesują. Dużą wygodą jest ruchomy, duży wyświetlacz LCD, który w niektórych sytuacjach ułatwia focenie. Nie jestem zwolenniczką funkcji live view, używam tylko w momentach, gdy mam ograniczony dostęp do wizjera, mogę odchylić ekran i ustawić odpowiedni kadr. Jednak zdjęcie i tak jest wykonywane z obrazem w wizjerze. 

Obiektyw Canon 18-55 f/3,5-5,6 IS II
Popularny kit. Wbrew wszelkim opiniom jako, że kit jest do kitu stwierdzam, że jest zupełnie inaczej. Plastikowa obudowa nie wpływa na jakość naprawdę ostrych zdjęć. AF celny, mała winieta. Jak na rozpoczęcie przygody z lustrzanką obiektyw wprost idealny :)

Obiektyw Canon 15-85 f/3,5-5,6 IS USM
Coś na zamianę z kitem. Większy zakres ogniskowych, poszerza kąt na najniższych i przybliża bardziej niż "kitek". Chodzi o to, żeby nie wymieniać ciągle szkieł w biegu i nie narażać matrycy na paprochy. Canon z Sigmą się nakładają (85-80), więc nie ma luki, która mogłaby mi dokuczyć.
Obiektyw ostrzy dobrze i współpracuje.

Obiektyw Sigma 80-400 f/4-5,6 OS EX DG APO
Z dopiero co zakupioną Sigmą nie miałam jeszcze okazji wyjść na spacer :( Nowy nabytek czeka posłusznie aż się zazieleni, a zwierzaki obudzą się do życia :) Owy obiektyw został wycofany z produkcji kilka lat temu. Dlaczego? Nie wiem, może uniwersalność ogniskowych, stosunkowo mniejsze gabaryty od Sigmy 120-400 i 50-500 i dobra jakość zdjęć zaczęły przynosić straty? Przecież gdy wyprodukuje się coś uniwersalnego o dobrych parametrach, to nikt już nie kupi innych produktów "bo po co, skoro mam wszystko w jednym?". Każdy obiektyw ma coś czego nie ma inny i każdemu brakuje czegoś innego. Tu akurat wadą jest światło, obiektyw nie należy do najjaśniejszych. Długo zastanawiałam się nad Sigmą 50-500. Jeszcze większy zakres ogniskowych. Jednak cena (6000 zł) i gabaryty troszkę mnie zniechęciły. Nie powiem, że Sigma 80-400 jest mała. Taka trąba słonia, jednak kilka cm krótsza od wyżej wymienionych :) Dopiero będę się z nią oswajać, musimy się polubić. Efektami na pewno się podzielę :)

Myślę nad poszerzeniem szklarni o dodatkowy szeroki, prawie rybie oko 10-20 lub jeszcze szerszy. Ale to wszystko z czasem, pieniążki muszą mnie znów polubić :)

Filtry
Filtry to podstawa. UV jako ochrona obiektywu i polaryzacyjny dla zniwelowania odbić od powierzchni szklanych, lakierowanych itp. takich jak okna, samochody, woda oraz wyciągnięcia koloru nieba. Dla przykładu poniżej dwie fotki. Jedna bez polaryzacyjnego, druga z. Różnica jest spora, a która ciekawsza, to już pozostawiam każdemu do wyboru :)

Canon 15-85, 1/40s, f/4.5, ISO 100
bez filtra polaryzacyjnego

Canon 15-85, 1/20s, f/4.5, ISO 100
z filtrem polaryzacyjnym
 



Canon 18-55 mm, 1/200s, f/8
bez filtra polaryzacyjnego

Canon 18-55 mm, 1/125s, f/7.1
z filtrem polaryzacyjnym
I jeszcze jedno porównanie:

Canon 18-55 mm, 1/100s, f/6.3
bez filtra polaryzacyjnego
Canon 18-55 mm, 1/50s, f/5.6
z filtrem polaryzacyjnym
Dodatkowo posiadam jeszcze dwa filtry połówkowe szare firmy Marumi 72 mm i 77 mm, które bardzo przydają się do przygaszenia zbyt dużej ilości światła np. z nieba, gdy jest potrzeba doświetlić dół kadru. Idealnie nadają się na przykontrastowanie chmur, oraz do efektu rozmytej wody.

Statyw Fotopro MGA-684 + głowica kulowa FPH-62Q
Wykonany ze stopów aluminium i magnezu bardzo stabilny tripod z funkcją monopodu (możliwe odkręcenie jednej nogi). Rewelacyjnie nadaje się pod ciężki sprzęt zapewniając ostre i nieporuszone zdjęcia. Dzięki dodatkowemu hakowi można obciążyć statyw (wieszając np. torbę ze sprzętem) zwiększając jego stabilność. Głowica kulowa z poziomicami i podziałką umożliwiającą wykonanie dokładnej panoramy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz